W cieplejszych porach roku trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek pracę w warunkach bez klimatyzacji. Wysokie temperatury negatywnie wpływają na komfort i wydajność niemal wszystkich pracowników. W jaki sposób wybrać oszczędną klimatyzację i uniknąć wysokich rachunków za prąd w firmie?

Moc klimatyzacji dostosowana do powierzchni

Zdarza się, że wysokie rachunki za prąd latem są wynikiem nieodpowiedniego doboru mocy klimatyzatora do powierzchni biura. Nawet najbardziej energooszczędne urządzenie będzie wówczas pobierać zbyt wiele prądu. O ile w pomieszczeniach o powierzchni wynoszącej około 100 m2 odpowiednią wydajność powinien zapewnić klimatyzator osiągający moc 10 kW, o tyle na 30 m2 wystarczy moc 2-3 kW, co automatycznie przełoży się na niższe zużycie prądu.

Energooszczędna klimatyzacja

Pożądana moc jest jednak sprawą względną, a wybór najlepiej skonsultować ze specjalistą lub dostawcą klimatyzacji. Na rynku dostępne są urządzenia o różnym stopniu energooszczędności, podobnie jak sprzęty AGD i RTV. W sprzedaży znajdują się klimatyzatory należące do klasy energetycznej A+++. Są bardzo wydajne, dlatego przedsiębiorstwo z pewnością nie odczuje wyraźnych skutków finansowych wynikających z chłodzenia pomieszczeń.

Klimatyzacja kanałowa do nowych i remontowanych budynków

Właściciele nowych i remontowanych budynków mają znacznie szersze możliwości i nie są skazani na typowe klimatyzatory ścienne i konsolowe. Pragnąc zapewnić klimatyzację w kilku pomieszczeniach jednocześnie, warto zwrócić uwagę na klimatyzatory kanałowe, które dostarczają schłodzone powietrze przez przewody wentylacyjne. Często umieszcza się instalację w podwieszanym suficie. Takie rozwiązanie bywa naprawdę wydajne i nie rzuca się w oczy. Jednak zdecydować się na nie można jedynie w trakcie remontu lub wykańczania wnętrza.

Tańszy prąd = tańsza klimatyzacja

Szukając oszczędności w kosztach klimatyzacji warto zastanowić się nad cenami prądu, które nierzadko stanowią aż 20% firmowych wydatków. Dobrym rozwiązaniem bywa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, co pozwala bez zbędnych formalności i kosztów kupować prąd po niższej stawce. Warto zatem na bieżąco monitorować oferty lokalnych sprzedawców. Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem: https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/prad-dla-firmy/.