Wózki widłowe to jedyne pojazdy, które umożliwiają sprawny transport towarów na niewielkich odległościach i ich efektowne magazynowanie. Ze względu na swoje funkcje, wózki widłowe na dobre wpisały się w krajobraz niemalże każdej fabryki, magazynu czy centrum dystrybucyjnego na całym świecie. Czytaj dalej i dowiedz się, jaki wózek widłowy wybrać dla Twojego przedsiębiorstwa.

Wózki widłowe zajmują centralne miejsce wśród pojazdów wykorzystywanych w logistyce magazynowej. Jak dotąd nie powstały maszyny, które w lepszy sposób poradziłyby sobie z magazynowaniem różnego rodzaju pojazdów.

Wózki widłowe i ich konstrukcja. Co warto wiedzieć?

Współczesne wózki widłowe w swojej budowie charakteryzują się kilkoma elementami. Jednym z nich jest rama wózka, która w każdym przypadku (niezależnie od modelu) jest zbudowana ze stali. Poza ramą, istotnym elementem na tej płaszczyźnie jest podwozie. W podwoziu wózków widłowych, w zależności od modeli, znajdziemy trzy lub cztery koła. Trzykołowe wózki widłowe są zazwyczaj przeznaczone do transportu towarów o niewielkich gabarytach. Z kolei czterokołowe wózki widłowe sprawdzą się przy pracy z materiałami ciężkimi oraz trudnymi w transporcie.

Kolejnym elementem konstrukcyjnym każdego wózka widłowego jest przeciwwaga, która stanowi dodatkowe obciążenia. Przeciwwagi są montowane w wózkach widłowych ze względu ciężkie, często wielotonowe towary, transportowane właśnie na tych urządzeniach. Dzięki przeciwwadze możliwe jest zapewnienie równowagi podczas przewożenia przedmiotów, które mogłyby przeciążyć przód wózka.

W budowie wózka widłowego można wyróżnić także maszt, które zamocowany pionowo na przodzie wózka widłowego. Dzięki masztom w wózkach widłowych możliwe jest zarówno podnoszenie, jak również opuszczanie i pochylanie różnego rodzaju ładunków.

Wózek spalinowy czy elektryczny?

Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków widłowych. Jednym z nich są spalinowe wózki widłowe, które umożliwiają stabilny i komfortowy transport na niewielkich odległościach nawet najcięższych towarów. W przypadku spalinowych wózków widłowych można wyróżnić wózki widłowe z klasycznym silnikiem benzynowym i z silnikami diesla. W tej kategorii można znaleźć również wózki widłowe z instalacją gazową. Do prac związanych z transportem towarów o niskich gabarytach sprawdzą się elektryczne wózki widłowe.