Zasilacz UPS to zasilacz bezprzerwowy, określany także mianem awaryjnego. Niewielkich rozmiarów sprzęt, dzięki któremu można zabezpieczyć zarówno biurowe, jak i domowe urządzenia korzystające z energii elektrycznej przed uszkodzeniami czy zniszczeniami. Nie da się bowiem uniknąć przerw w dostawie prądu czy spadków napięcia, a te mogą niekorzystnie wpłynąć na urządzenia podłączone do sieci energetycznej. Jak jednak właściwie dobrać zasilacz awaryjny UPS?

Zasilacz awaryjny UPS – jak działa?

Zasilacz awaryjny UPS to stosunkowo proste w swojej formie urządzenie, w skład którego wchodzi zasilacz sieciowy wyposażony w bezpieczniki i filtry antyprzepięciowe oraz akumulator. W tym ostatnim gromadzona jest energia elektryczna, co następuje w trakcie pracy urządzeń podłączonych do sieci. W przypadku przerw w dostawach prądu bądź wahań napięcia sprzęty biurowe czy domowe korzystają z zapasu energii zgromadzonej w akumulatorze.

Zasilacz UPS – rodzaje

Zasilacz UPS występuje w trzech głównych rodzajach, które różnią się od siebie nie tylko ceną zakupu. Są to:

  • zasilacze awaryjne typu off-line posiadające tzw. bierną rezerwę,
  • zasilacze awaryjne line-interactive,
  • zasilacze awaryjne on-line z tzw. podwójną konwersją.

Znajomość tych podstawowych typów jest niezbędna, aby właściwie dobrać rodzaj zasilacza. Modele off-line należą do najtańszych i najprostszych rozwiązań. Zapewniają podstawowy poziom ochrony – zabezpieczają na wypadek zaniku prądu w gniazdku, jednak mogą z nimi współpracować tylko urządzenia o określonym napięciu wyjściowym.

Bardziej rozbudowaną konstrukcję, a zatem większą funkcjonalność, oferują zasilacze line-interactive. Zabezpieczają podłączone do sieci sprzęty przed zanikiem napięcia oraz ewentualnymi zakłóceniami.

Najbardziej zaawansowane są zasilacze on-line, które chronią urządzenia o największej wrażliwości na zaniki prądu czy wahania napięcia. Pozwalają na ich płynną i bezproblemową pracę niezależnie od np. pojawiających się spadków napięcia.

UPS – zasilanie awaryjne do domu, biura i nie tylko

Zarówno urządzenia wykorzystywane w domu, jak i w biurze czy innego rodzaju obiektach są narażone na uszkodzenia, w tym trwałe, wynikające z problemów po stronie sieci elektrycznej. Przerwy w dostawie prądu czy wahania napięcia przyczyniają się np. do utraty danych, a w najgorszym wypadku do zniszczenia sprzętów. Zabezpieczenie przed takimi konsekwencjami zapewniają właśnie zasilacze UPS. Zasilanie awaryjne, które oferują, sprawdza się zarówno w warunkach domowych, jak i firmowych.

Wybierając odpowiedni typ zasilacza oraz uwzględniając liczbę i moc podłączanych sprzętów, można liczyć na ochronę wrażliwych urządzeń i zminimalizowanie ryzyka utraty ważnych danych.

Zapoznaj się również z artykułem Zalety stosowania zasilacza UPS w zastosowaniach domowych i serwerowych. Sprawdź, jak działają zasilacze bezprzerwowe i dlaczego jeszcze warto je wybierać.