Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy off-road, z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zaklinować w grząskim błocie lub piasku. Podczas dłuższych tras, często na bezdrożach jesteśmy zdani sami na siebie i nie możemy być zawsze pewni, na jaką przeszkodę trafimy w danym momencie. Nie możemy również liczyć jedynie sami na siebie, dlatego w takim przypadku wyciągarka do samochodu sprawdzi się najlepiej. Jaki jej rodzaj wybrać oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Przedstawimy najważniejsze wskazówki w poniższym artykule.

Czy wyciągarka jest potrzebnym urządzeniem?

Wyciągarki samochodowe to proste w swojej konstrukcji urządzenia o niewielkich rozmiarach, które pomogą nam zwłaszcza w terenie, gdzie jesteśmy narażeni na zetknięcie się z różnymi przeszkodami. Dlatego wyciągarka jest przydatnym urządzeniem, nie tylko przez profesjonalistów, ale również amatorów i miłośników jazdy off-road. Co więcej, sprzęt ten jest również trudny do zastąpienia przez trapy czy liny kinetyczne, jeśli musimy wyjechać z grząskiego błota lub piasku, czy też asekurować inny pojazd w trakcie podjazdu lub zjazdu.

Najważniejszym zadaniem wyciągarki jest wspomagania samochodu w trakcie przejazdów po trudnym i wymagającym terenie. Często wykorzystywana jest ona do umieszczania uszkodzonego samochodu na lawetę, dlatego to sprzęt, który przydaje się pomocy drogowej czy autolawetom. Obecnie wyciągarkę montuje się również w czterokołowcach, czyli np. quadach.

Rodzaje wyciągarek samochodowych

Podczas wyboru wyciągarki samochodowej dobrze jest przyjrzeć się dokładnie wszystkim jej rodzajom, ponieważ znajdziemy kilka na rynku. W zależności od zastosowanego napędu wyróżniamy głównie trzy rodzaje tego sprzętu.

  • Wyciągarka mechaniczna – montowana na stałe i pobiera moc z napędu samochodowego. Moment obrotowy wyciągarki jest równy momentowi obrotowemu jednostki napędowej auta.
  • Wyciągarka elektryczna – napędza silnikiem wyciągarki (najczęściej moc oscyluje w okolicach 5-10 KM), pobierającym prąd z akumulatora samochodu.
  • Wyciągarka hydrauliczna – korzysta z własnego silnika hydraulicznego lub hydrauliki układu wspomagania kierownicy.

Duży wpływ na wyciągarkę ma zwłaszcza rodzaj zastosowanego napędu. Warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy użytkować wyciągarkę oraz jakie będzie jej główne zastosowanie, co umożliwi nam dokładny wybór urządzenia spośród odpowiednich rodzajów.

Jaką wyciągarkę wybrać?

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup wyciągarki, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii podczas jej wyboru.

Zastosowanie wyciągarki

Warto dopasować rodzaj wyciągarki do naszych potrzeb, dzięki temu będziemy zadowoleni z zakupu. Wykorzystamy potencjał urządzenia i będziemy mogli wybrać model w pełni umożliwiający nam korzystanie ze sprzętu. Wybierzmy wyciągarkę, która będzie nam potrzebna szczególnie do:

  • jazdy off-road – zazwyczaj wybieramy wyciągarki hydrauliczne oraz elektryczne. Charakteryzują się przede wszystkim większą mocą oraz nie nagrzewają się zbyt szybko. Ponadto mogą pracować nawet w trudnych warunkach, dlatego doskonale sprawdzą się do rajdów w terenie.
  • rekreacji i turystyki – miłośnicy jazdy off-road, a szczególnie amatorzy nie potrzebują profesjonalnego sprzętu, gdzie wystarczająca będzie jedynie wyciągarka elektryczna, która jest przede wszystkim prosta w obsłudze.

Uciąg

To najważniejszy parametr, jaki warto wziąć pod uwagę podczas wyboru wyciągarki. Zbyt mały uciąg nie będzie odpowiedni. Zasada jest bardzo prosta – uciąg powinien wynosić 1,5 raza dopuszczalnej masy całkowitej pojazdy. Umożliwi to łatwe wyciągnięcie auta, które jest mocno obciążone czy zaklinowało się przez daną przeszkodę.

Typ urządzenia

W sklepach otrzymamy wyciągarki zintegrowane lub z oddzielną puszką sterującą. Pierwsze urządzenie cechuje się łatwym montażem i używają go kierowcy, którzy nie udają się często w teren. Urządzenie z oddzielną puszką może być zamontowane w dowolnym przez nas miejscu.

Moc

Moc wyciągarki powinna być dopasowana do masy pojazdu, czyli podobnie jak w przypadku uciągu. Wyciągarka o mocy około 10 KM jest w stanie uciągnąć pojazd czy maszynę, która waży nawet ponad 4 tony. Zdecydowanie takie wyciągarki samochodowe 4×4 sprawdzą się w terenie. Gdy zależy nam na mniej wydajnym sprzęcie, to wyciągarka o mocy około 5-7 KM wystarczy.

źródło zdjęcia: freepik.com