Jeśli chodzi o urządzanie łazienek, to mimo znacznej dominacji minimalizmu i stylów nim inspirowanych, w branży wnętrzarskiej wysoko plasuje się doskonale znane wszystkim retro. Magia minionych lat znajduje odzwierciedlenie nie tylko w glazurze i terakocie, a więc płytkach łazienkowych, ale także armaturze i meblach inspirowanych przede wszystkim modą z drugiej połowy ubiegłego wieku. Różnorodne możliwości aranżacyjne, jakie niesie ze sobą retro, potrafią przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto na początek zaczerpnąć informacji na temat cech tego stylu, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzje o wyborze najlepiej dopasowanych płytek łazienkowych.

Płytki łazienkowe w stylu retro

Na początek warto podkreślić, że retro niekoniecznie musi oznaczać przepych i szeroką gamę kolorów. Aranżacje w tym stylu są w pewien sposób ponadczasowe, dlatego podstawową barwą, którą powinno się wziąć pod uwagę przy urządzaniu łazienki jest biel. Świetną przeciwwagą zawsze będzie dla niej czerń, dobrze sprawdzą się także ciemne brązy. Oprócz podstawowych barw, popularnością cieszą się również pastele, głównie odcienie niebieskiego – kolor ten, często w połączeniu z szarością znajdziemy na większości wzorzystych płytek łazienkowych z motywami roślinnymi i geometrycznymi, które coraz częściej zdobią wnętrza polskich mieszkań. Nie oznacza to jednak, że żywe, jaskrawe kolory nie mają miejsca bytu w przestrzeni retro – łazienka w tym stylu może być urządzona na zasadzie kontrastu, jak i w stonowanej kolorystyce, dlatego producenci oraz sprzedawcy płytek łazienkowych (jak https://plytki24.pl/plytki-i-kafelki-lazienkowe/cat_100864.html) dwoją się i troją, aby dostarczyć różnorodnych wariantów i połączeń kafli, dzięki którym powstanie oczekiwany efekt. W wystroju retro mile widziana są zarówno ostre, geometryczne kształty, jak i te miękkie, bardziej opływowe, dlatego należy pamiętać o umiarze, który powinno się zachować – mimo dużej swobody oraz możliwości łączenia skrajnie różnych detali, przestrzeń retro powinna być spójna i urządzona z klasą.

Rodzaje płytek łazienkowych pasujących do stylu retro

Wśród płytek łazienkowych, które idealnie sprawdzą się w przypadku aranżacji retro wymienić można chociażby:

  • Cegiełki – są świetnym rozwiązaniem do łazienki, jak i kuchni, a cegiełka w kolorze białym uznawana jest za jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań

  • Kafelki oktagonalne/heksagonalne – kafelki o kwadratowym kształcie ze ściętymi narożnikami

  • Mozaiki – płytki łazienkowe składające się z drobnych kwadratów w różnych wariantach kolorystycznych 

Taka różnorodność sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Mnogość dostępnych kolorów, wzorów i faktur płytek powoduje, że remont i tworzenie nowych aranżacji staje się przyjemnością. Wystarczy tylko wiedzieć, jak ma wyglądać dane pomieszczenie lub puścić wodze fantazji i zdać się spontaniczny wybór w trakcie wizyty w stacjonarnym sklepie lub w sklepie on-line, gdzie zrobimy niezbędne zakupy bez konieczności wychodzenia z domu.