Jeszcze niedawno budziły spore zdziwienie, ale dziś rowery elektryczne spotyka się na drogach i górskich trasach, a ich widok nikogo nie dziwi. Jeśli zastanawiasz się, czy do ich prowadzenia potrzebne są uprawnienia lub czy można na nich wjeżdżać na ścieżki rowerowe i chodniki, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Podpowiadamy, jak jeździć na elektryku, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Czy rower elektryczny jest w ogóle rowerem?

Prawo o ruchu drogowym jasno definiuje, czym jest rower. W punkcie 47. artykułu 2. znaleźć można następujący zapis:

rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Jasno wynika z niego, że rower elektryczny należy traktować tak samo, jak zwykły jednoślad, o ile spełnia kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim jego silnik może działać tylko podczas pedałowania i do momentu osiągnięcia prędkości 25 km/h.

Czy na rowerze elektrycznym może jeździć każdy?

Udało się nam już ustalić, że rowery elektryczne należy traktować tak samo jak tradycyjne jednoślady. Przepisy drogowe jasno definiują, kto może prowadzić tego typu pojazdy i jakie uprawnienia są w tym celu potrzebne. Osoby dorosłe mogą korzystać z rowerów elektrycznych bez konieczności wyrabiania żadnych dodatkowych dokumentów. Z kolei młodzież w wieku od 10 do 18 lat, podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, powinna posiadać kartę rowerową, którą można uzyskać na drodze egzaminu w szkole, wojewódzkim ośrodka ruchu drogowego lub uprawnionym ośrodku szkolenia kierowców.


W jakich miejscach można jeździć na rowerze elektrycznym?

Podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, na e-bike’u można się poruszać po ścieżkach rowerowych oraz drogach, oczywiście poza autostradami i drogami szybkiego ruchu. Prawo nie dopuszcza jazdy na rowerze po chodniku, ale istnieją trzy wyjątki od tej reguły. Pierwszy z nich dotyczy dorosłego rowerzysty, który opiekuje się dzieckiem do lat 10 również jadącym na rowerze. Na chodnik można też wjechać, gdy ma szerokość co najmniej 2 m i ciągnie się wzdłuż drogi o dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h bez wydzielonego pasa dla rowerów. Trzeci wyjątek dotyczy sytuacji, gdy warunki pogodowe są na tyle niekorzystne (śnieg, mgła, ulewa, gołoledź), że jazda po jezdni jest dla rowerzysty niebezpieczna.

Rower elektryczny a motorower

Poza rowerami elektrycznymi, w których wspomaganie wyłącza się przy 25 km/h, w sklepach dostępne są również motorowery. Silnik takiego pojazdu pracuje tylko podczas pedałowania, ale jest mocniejszy i wyłącza się dopiero po osiągnięciu prędkości 45 km/h. Posiadacze motorowerów są zobowiązani do ich rejestracji, wykupienia ubezpieczenia OC oraz noszenia kasku. Muszą również posiadać prawo jazdy co najmniej kategorii AM, o które można się starać od 14. roku życia. W przeciwieństwie do rowerów elektrycznych, na motorowerach nie wolno wjeżdżać na ścieżki rowerowej ani tym bardziej na chodnik.


O czym jeszcze warto pamiętać?

Posiadacze rowerów elektrycznych nie powinni zapominać o prawidłowym oświetleniu swoich jednośladów, zwłaszcza jeśli poruszają na nich po zapadnięciu zmroku. Zgodnie z przepisami, z przodu roweru powinno się znajdować co najmniej jedno światło białe lub żółte (migające lub ciągłe), a z tyłu jedno światło odblaskowe czerwone i jedno produkujące ciągłe lub migające światło. Na rower nie warto również wsiadać po spożyciu alkoholu. Wprawdzie nie grozi już za to utrata prawa jazdy, ale mandat w wysokości do 500 zł nie będzie przyjemny dla kieszeni. W sytuacji, gdy rowerzysta stwarza zagrożenie dla otoczenia może się również skończyć aresztem i zakazem prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Prawo nie zobowiązuje posiadaczy e-bike’ów do zakładania kasku, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że warto go nosić.

Szukasz roweru elektrycznego, kasku lub wygodnych ubrań? Koniecznie sprawdź ofertę lulagoga.pl. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sprzęcie rowerowym, konserwacji rowerów czy przepisach, zapraszamy na lulagoga.pl/blog.

 Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, pixabay.com, shutterstock.com