Planując remont lub urządzanie nowego mieszkania, dobrze wiedzieć, jakie dekoracje wnętrz są aktualnie najmodniejsze. Choć dzisiaj panuje duża dowolność w aranżacji pomieszczeń, można zauważyć kilka dominujących trendów, które warto uwzględnić. Jednym z nich jest odejście od surowego minimalizmu, czyli zastąpienie zimnych szarości i bieli bardziej różnorodnymi kolorami. Poniżej przedstawiamy kilka najnowszych koncepcji dekorowania wnętrz, które przydadzą się w urządzaniu mieszkania.

Modne kolory we wnętrzach
Urządzanie mieszkania zawsze warto rozpocząć od określenia stylu, a także wyboru kolorystyki dominującej w poszczególnych pomieszczeniach. Na tej podstawie łatwiej później dopasować meble i dekoracje wnętrz. Jeśli chodzi o najmodniejsze kolory, inspiracji warto poszukać choćby na stronach producentów farb. Nawet pobieżne przejrzenie ofert pozwala stwierdzić, że od dłuższego czasu do malowania pomieszczeń polecane są wszelkiego rodzaju pastele, czyli delikatne beże, przymglone błękity, czy też odcienie zieleni. Są to jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrze, a jednocześnie nadają mu ciepła i przytulności.

Dużą zaletą takiej pastelowej palety barw jest możliwość swobodnego ich łączenia np. poprzez pomalowanie ściany do połowy jednym kolorem, a od połowy w górę innym, co jest bardzo modnym rozwiązaniem. W podobnych, lekko przydymionych, ale różnorodnych kolorach spotkać można najmodniejsze tkaniny i meble. Oliwkowe kanapy, błękitne obicia, czy kremowe zasłony można ze sobą zestawiać w podobny sposób jak różne odcienie na ścianie.

Dekoracje wnętrz zgodne z trendami
W aranżacji mieszkania ważną rolę odgrywają detale, które podkreślają styl oraz nadają wnętrzu charakteru. Istotny jest więc odpowiedni wybór takich elementów jak podłoga, blaty kuchenne, czy wreszcie meble i dodatki typu wykładziny, dywany, lampy, wazony i obrazy itp. Pod tym względem również widoczne jest odejście od surowego minimalizmu. Dzisiaj króluje eklektyzm, polegający na łączeniu różnych stylów, wśród których szczególną popularnością cieszą się nawiązania do kolorowego stylu z lat 70. XX wieku, a także dekoracyjnych stylów etno i boho. Zgodne z tymi trendami dekoracje wnętrz często wykonane są z naturalnych materiałów takich jak kamień, czy drewno. Na ich tle świetnie wyglądają miękkie tapicerowane meble o zaokrąglonych kształtach, ciepłe oświetlenie, a także żywe kwiaty w doniczkach. Modne wnętrze warto także urozmaicić oryginalnymi dodatkami np. rękodziełem, pamiątkami z egzotycznych podróży, czy odnowionymi starociami znalezionymi na pchlim targu.