Podział podzespołów samochodowych w zestawieniu z oryginałami

Dyrektywa GVO, która zaczęła obowiązywać wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, klasyfikuje części Mercedesa i innych producentów w porównaniu do tych używanych na pierwszym montażu. Oto 4 kategorie tych produktów:

  • OE (części oryginalne) – zazwyczaj dostępne w ASO, są sygnowane logiem marki np. Mercedes. To one przeznaczone są do fabrycznej implementacji.
  • OEM (części oryginalne) – nie ustępują jakością elementom z pierwszej grupy, jednak nie są sygnowane logiem marki, lecz producenta zajmującego się ich dostarczaniem.
  • OEQ (zamienniki) – to produkty dostępne w hurtowniach motoryzacyjnych, posiadające certyfikaty potwierdzające ich jakość. Zazwyczaj są porównywalne z oryginałami i sprzedawane pod marką producenta.
  • AM (zamienniki) – części do Mercedesa i innych marek pozbawione niezależnych testów i niecertyfikowane. Ich jakość nie zawsze musi być najgorsza, jednak nie ma co do niej pewności.

Dlaczego nie warto oszczędzać na częściach

Kluczowe znaczenie ma dostęp do elementów, które uległy awarii lub zniszczeniu. O ile, typowo eksploatacyjne podzespoły łatwo jest znaleźć i zdemontować, to jednak jest wiele takich, których serwisowanie wiąże się z demontażem wielu innych części. A to oczywiście ponosi za sobą dodatkowe koszty związane z robocizną. Są sytuacje, gdy pewien element ma bardzo przystępną cenę, jednak żeby się do niego dostać, mechanik musi zdemontować połowę silnika.

Dlatego zazwyczaj takie części Mercedesa jak panewki czy pierścienie cylindrowe, powinny w miarę możliwości być jak najlepszej jakości i znajdować się w kategorii OE lub OEM. Minimalizuje to ryzyko ich awarii niedługo po założeniu i związanych z tym, dodatkowych kosztów. Chociaż na początku mogą być droższe od innych zamienników, szczególnie nieznanego producenta, z czasem poniesione koszty się zwracają, w związku z brakiem konieczności wykonywania kolejnych napraw.

Znajomość marki a jakość części zamiennych

Niemal wszyscy znają produkty, które są na tyle popularne, że od ich marki pochodzi nazewnictwo całej kategorii. Dotyczy to zarówno artykułów codziennego użytku, jak i urządzeń oraz maszyn. Co łączy te marki? Kojarzone są przede wszystkim z jakością. Dlatego, gdy wybierasz części do swojego Mercedesa kieruj się podobnym założeniem.

Na rynku produktów zamiennych istnieje wiele propozycji znanych firm, które wypuszczają najwyższej jakości podzespoły. Zaliczają się do nich np. BOSCH, FILTRON, TRW, ATE, GOETZE, LUK, KAJABA. Są to firmy znane mechanikom i coraz popularniejsze również wśród użytkowników aut.

Rozpoznanie elementów zamiennych do pojazdów, które nie są oryginalne może być problematyczne. Pamiętając o wymienionych w artykule podpowiedziach, będziesz mógł łatwiej dokonać trafnego wyboru.