Jesteś kierowcą? Często pokonujesz setki kilometrów? Twój samochód nie jest już jednak „pierwszej młodości”? W związku z tym zdarza się, że wyciekają z niego różnego rodzaju płyny eksploatacyjne – na przykład olej silnikowy? Zastanawiasz się, czy może to powodować jakiekolwiek problemy dla innych? Interesuje Cię, w jaki sposób usuwa się plamy po oleju silnikowym? Szukasz rzetelnych i sprawdzonych informacji na ten temat? Jeżeli tak, to z pewnością musisz zapoznać się z tym tekstem – powstał on specjalnie z myślą o wszystkich użytkownikach nie do końca sprawnych samochodów. Serdecznie zapraszamy Cię do jego lektury!

Wyciek oleju – jakim zagrożeniem są plamy na drogach

Średni wiek samochodów osobowych w Polsce to około 14 lat. Nie da się ukryć, że samochody w tym wieku bardzo często borykają się z mniejszymi lub większymi problemami technicznymi. Bardzo często zdarza się, że spod pokrywy silnika wyciekają różnego rodzaju płyny eksploatacyjne – na przykład olej silnikowy. Niestety wielu kierowców kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że powoduje to bardzo duże problemy także dla innych, a w szczególności dla użytkowników dróg publicznych, po którym porusza się taki niesprawny i nieszczelny pojazd. Plama oleju na drodze może w bardzo łatwy sposób przyczynić się do powstawania fatalnego w skutkach wypadku samochodowego. Oczywiście, chodzi tutaj o możliwość wpadnięcia w poślizg z powodu rozlanego na drodze oleju.

Trzeba jednoznacznie zaznaczyć, że o taki poślizg nie jest wcale trudno. Jeżeli taka plama będzie znajdowała się na przykład na autostradzie lub drodze ekspresowej, to naprawdę może wydarzyć się wielka tragedia. Dlatego tak bardzo ważne jest, by w przypadku zauważenia jakichkolwiek wycieków spod samochodu od razu udać się do mechanika. Często wystarczy wymienić na przykład uszczelki od zaworów silnika – nie jest to nic kosztownego, a może uratować komuś życie.

Usuwanie plam oleju – jak się to robi?

Kolejnym problemem, który spowodowany jest przez takie niesprawne i nieszczelne samochody to plamy oleju na przykład w garażu lub na parkingu publicznym. Usuwanie plam oleju jest bardzo trudne i praktycznie niemożliwe do zrobienia przy użyciu domowych sposobów. Jeżeli plama nie zostanie zauważona szybko, to najczęściej pozostaje jedynie wynajęcie specjalnej firmy, która zajmuje się usuwaniem plam oleju za pomocą sorbentu. Jest to jednak bardzo kosztowna usługa, która, w zależności od tego, jak duże jest zanieczyszczenie, może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego należy pamiętać o regularnym serwisie swojego auta!

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Eco Para – PODLAK S.C. Małgorzata Podlak, Robert Podlak.