Po zakupie samochodu przychodzi czas na jego ubezpieczenie. Dotyczy to również świeżo upieczonych właścicieli aut używanych, bo nie zawsze dotychczasowa polisa jest korzystna cenowo, a w przeciwnym razie może narazić się na kosztowną rekalkulację. Poza tym, cena polisy nie jest jedynym kryterium, które należy brać pod uwagę, również w przypadku obowiązkowego OC. Czym się kierować, wybierając poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne?

Dodatkowe korzyści przypisane do polisy OC

Przeświadczenie, że przy zakupie polisy OC warto kierować się jedynie ceną, to błąd. Zakres ubezpieczenia jest zawsze identyczny, ale należy jeszcze wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki, na przykład możliwość bezpośredniej likwidacji szkody, która ułatwi ubieganie się o odszkodowanie w przypadku kolizji drogowej. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w ramach zakupu polisy OC bonusowe korzyści, w tym darmową Zieloną Kartę, podstawowy pakiet Assistance czy ubezpieczenie opon. Więcej na temat wyboru najkorzystniejszego OC napisano w poradniku przygotowanym przez ekspertów internetowej porównywarki KioskPolis: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Zakres polisy Autocasco

W przypadku AC oferty poszczególnych towarzystw mogą znacząco różnić się między sobą. Najczęściej Autocasco dotyczy kradzieży pojazdu, aktów wandalizmu, zjawisk atmosferycznych i pożarów, jak również wypadków drogowych. Z punktu widzenia likwidacji potencjalnych szkód, ogromne znaczenie ma sposób naliczania wartości samochodu, a jeśli chodzi o naprawy – możliwość wykonania ich bezkosztowo. Cenionym zapisem w umowie jest gwarancja zastosowania oryginalnych części. Ponadto, przed podjęciem decyzji właściciele pojazdów powinni dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, aby dowiedzieć się, kiedy Autocasco rzeczywiście ich chroni, a kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Wartość ubezpieczenia NNW

Jeśli chodzi o ubezpieczenie NNW, jest ono bardzo zasadne szczególnie z punktu widzenia osób, które nie dysponują oszczędnościami, a zdążyły już założyć rodzinę. Uszczerbek na zdrowiu, zwłaszcza połączony z czasową bądź trwałą niezdolnością do pracy, potrafi bardzo negatywnie odbić się na sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Dlatego, decydując się na ubezpieczenie NNW, należy dokładnie policzyć, jaka wysokość odszkodowania zapewni rodzinie odpowiedni komfort finansowy i możliwość odnalezienia się w nowej trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Od uzyskanej sumy można odjąć posiadane oszczędności. Oczywiście, w lepszej sytuacji znajdują się osoby, które mają wykupione oddzielne ubezpieczenie na życie i zdrowie.

Zakres wsparcia w pakiecie Assistance

Pakiet Assistance występuje w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych w bardzo wielu postaciach, które różnią się zakresem wsparcia. Rozbudowana polisa Assistance przyda się szczególnie osobom, które nie posiadają wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, a jednocześnie pokonują swoim autem duże odległości. Natomiast możliwość bezpłatnego holowania, wymiany akumulatora czy podstawienia samochodu zastępczego przydadzą się każdemu. Osoby, które często podróżują samochodem za granicę, powinny sprawdzić, czy Assistance obowiązuje także poza Polską.

Przemyślane kupowanie ubezpieczeń komunikacyjnych przekłada się na oszczędności oraz wyższy komfort, dlatego przy wyborze warto uwzględnić również kryteria inne niż cena.