Nowoczesny przemysł nie może się obejść bez automatyki przemysłowej. Przynosi ona szereg korzyści, od pełnego bezpieczeństwa pracowników po wyższą wydajność produkcji. Dlaczego opłaca się inwestować w tego typu rozwiązania?

Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

W przemyśle konkurencja jest bardzo duża i każda firma myśli o tym, jak usprawnić swoje procesy produkcyjne i podnieść jakość wytwarzanych produktów. Automatyka przemysłowa jest niezwykle pomocna, bo spełnia właśnie te warunki – dzięki niej można szybciej produkować nowe rzeczy i do tego zadbać o utrzymanie oczekiwanych standardów.

Automatyzacja pozytywnie przekłada się na koszty produkcji. Zautomatyzowane linie produkcyjne, mimo początkowych wyższych nakładów, w krótkim czasie będą generować wysokie zyski, bo cały system poprawił swoją wydajność. Coraz trudniej znaleźć jest fabryki produkujące towary na masową skalę, które chociaż częściowo nie korzystają z automatyzacji produkcji.

Urządzenia zaliczane do automatyki przemysłowej, dostępne między innymi na pgsystems.pl, pełną różnorodne funkcje – są wśród nich urządzenia kontrolne, moduły do sterowania ruchem albo wybranym procesem, roboty przemysłowe, pulpity operatorskie, przyrządy pomiarowe. Wszystkie te elementy muszą ze sobą współpracować, w czym pomaga specjalne oprogramowanie dostosowane do profilu danej firmy.

 

Mniej ludzi i wyższe bezpieczeństwo

Automatyka przemysłowa pozwala na redukcję personelu, zmienia się także charakter ich pracy – więcej osób zajmuje się obsługą i nadzorem maszyn niż samym procesem wytwórczym. Dzięki robotom przemysłowym łatwiej jest wykonywać szczególnie niebezpieczne prace w trudno dostępnych miejscach, gdzie zdrowie oraz życie pracowników byłoby ciągle narażone. Do tego maszyny mogą pracować na okrągło, nie męczą się, a co za tym idzie, nie popełniają ludzkich błędów i nie doświadczają groźnych wypadków.

 

Jakie korzyści daje automatyka przemysłowa?

Automatyzacja poprawia jakość pracy na wielu obszarach. Zastępuje pracę ludzkich rąk i utrzymuje jednakowy poziom pracy – dzięki automatyzacji możliwe jest uzyskanie towarów o dokładnie takich samych parametrach. Jest także rozwiązaniem bardzo bezpiecznym – praca maszyn jest stale nadzorowana i jeśli tylko pojawia się zagrożenie, urządzenia są automatycznie wyłączane i uruchamiają się dopiero po usunięciu usterki.