W dzisiejszych czasach coraz więcej osób otwierając własną działalność gospodarczą, zaczyna zastanawiać się w jaki sposób może znaleźć potencjalnych klientów biznesowych. Od znalezienia odpowiednich kontrahentów zależny będzie sukces naszej działalności i to jak będzie później prosperować. Niegdyś do poszukiwania kontaktów biznesowych używało się papierowej panoramy firm. Był to jednak proces bardzo mozolny i nie pozwalał na tak sprawne wyszukiwanie według określonych kryteriów jak biznesowe bazy firm. Z poniższego tekstu dowiesz się, gdzie nabyć i jak skutecznie wykorzystać biznesową bazę firm.

Potencjał biznesowych baz firm

Nowoczesne biznesowe bazy firm w skrócie zrzeszają wszystkie dostępne informacje na temat przedsiębiorstw, czyli potencjalnych kontrahentów, z którymi możemy nawiązać współpracę. Ponieważ są one oparte o systemy informatyczne, są stale aktualizowane i dopracowywane. Aby utrzymać rzetelność i dostarczyć wiarygodne dane, pozyskuje się je wyłącznie ze zweryfikowanych źródeł takich jak rejestry KRS, CEIDG, BIK, KRD, GUS czy CEPiK. Niektórzy zbierają dane również przez wywiad telefoniczny i z raportów GPPW.

Dane te w odróżnieniu od papierowych katalogów, są łatwo dostępne i możliwe do posegregowania według określonych kryteriów. Dostarczane są w plikach o wygodnych formatach. W większości baz informacje możemy klasyfikować ze względu na:

  • branżę,
  • lokalizację,
  • datę założenia,
  • dane kontaktowe do osób decyzyjnych (dyrektorów, członków zarządu i prezesów),
  • klasyfikację według PKD,
  • rodzaj świadczonych usług,
  • obroty i zyski firmy,
  • formę prawną i formę własności,
  • flotę samochodową.

Jak widać, jest to rozwiązanie, które w szybkim czasie pozwoli nam na dotarcie do długiej listy zaufanych potencjalnych kontrahentów. Z takiej usługi mogą skorzystać zarówno startupy, jak i większe przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. Takie bazy są dobrym narzędziem do precyzyjnego dotarcia do określonej grupy docelowej i skierowania swojej oferty marketingowej do odpowiednich osób.

Gdzie można nabyć biznesowe bazy firm?

Szukając „biznesowa baza firm” możemy natknąć się na oferty wielu firm, które w swojej ofercie mają bazy z danymi firm z różnych branż i kategorii. Najczęściej spotykane są bazy przeznaczone do celów marketingowych umożliwiające sprawne dotarcie do klienta i zaoferowanie mu swoich usług. Można wybierać spośród baz B2C (konsumenckich) oraz B2B (biznesowych). Dostępne są również bazy e-mailowe. Kolejnym interesującym podziałem z jakim możemy się spotkać jest podział baz danych na polskie i zagraniczne.

Aby poszukiwania bazy nie zakończyły się fiaskiem i zmarnowaniem funduszy, warto poświęcić dłuższą chwilę na odseparowanie konkretnych ofert od baz ogólnikowych z niesprecyzowanymi informacjami. Nawet największa baza może nie pozwolić na osiągnięcie oczekiwanego rezultatu, jeśli nie będzie zawierać spersonalizowanych i sprawdzonych kontaktów biznesowych. Firma sprzedająca bazę danych powinna prowadzić historię kontaktów i dostarczyć wyłącznie zweryfikowane dane. Poleca się wybierać bazy zagraniczne w celu rozszerzenia oferty na rynek zagraniczny, gdzie zawierane kontrakty są jeszcze atrakcyjniejsze. Polskie bazy sprawdzą się w ofercie firm działających wyłącznie na terenie Polski.