Sypialnia to pod względem możliwości odpoczynku i relaksu kluczowe pomieszczenie w każdym domu. Jej odpowiednie urządzenie i dekoracja będzie zatem niezwykle istotne. Jednym z ważniejszych elementów wystroju są narzuty na łóżko. Poniżej podpowiadamy jak wybrać odpowiednie.

Podczas aranżacji mieszkania kluczowym elementem jest odpowiednie urządzenie sypialni. Od dopasowania koloru, stylu czy też różnorakich dodatków takich jak narzuta na łóżko zależy w dużym mierze Wasz komfort i jakość odpoczynku. To właśnie dodatki są najczęściej pomijanym elementem, który ma jednak ogromne znaczenie podczas nadania ,,charakteru” danemu pomieszczeniu. Wspomniana narzuta na łóżko pełni jednak oprócz dekoracyjne również istotną funkcję praktyczną. Wykorzystuje się ją do przykrycia pościeli oraz też łóżka aby uchronić je przed zabrudzeniami. W związku z tym w poniższym artykule postaramy się Wam podpowiedzieć jak dobrać odpowiednią narzutę na łóżko w sypialni.

Jak wspomnieliśmy na wstępie narzuta na łóżko pełni nie tylko funkcje estetyczną i dekoracyjną ale również praktyczną. Jak zatem podejść do tematu wyboru odpowiedniej? Jakimi czynnikami powinniśmy się kierować wybierając narzutę na łóżko?

Z całą pewnością  narzuta na łóżko będzie jednym z pierwszych elementów jakie rzuca się w oczy każdej osoby wchodzącej do sypialni. Powinna zatem wpisywać się w kolorystykę całego pomieszczenia oraz być dobrana pod względem rozmiaru. Na całe szczęście obecnie producenci oferują bogatą gamę produktów więc z tymi elementami nie powinno być problemu.

Na początku wybierz odpowiedni rozmiar

Wybierając rozmiar narzuty należy na początku określić sposób jej aplikacji na łóżko. Wyróżniamy zatem nakrycie wierzchnie gdy narzuta się aż do samej podłogi oraz nakrycie pod materac czyli jak sama nazwa wskazuje, gdy narzuta znajduje się pod materacem łóżko.

W przypadku gdy chodzi o dobranie narzuty sięgającej do podłogi najbardziej kluczowe jest sprawdzenie szerokości, długości łóżka oraz jego wysokości od podłogi. W przypadku drugiej opcji podczas pomiarów należy wziąć pod uwagę długość, szerokość jak i wysokość samego materaca. Oczywiście podczas pomiarów zawsze należy uwzględnić pewien margines błędu ( najlepiej 3 do 5 centymetrów ).

Dla przykładu łóżko które ma wymiary 160 na 190 centymetrów i 30 centymetrów wysokości będzie najlepiej wyglądać z narzutą o wymiarach 220 na 240 centymetrów.

 Nie tylko rozmiar ale również materiał narzuty ma znaczenie

Skoro temat doboru rozmiaru narzuty na łóżko mamy już za sobą warto poruszyć kolejny istotny aspekt czyli materiał z jakiego została wykonana narzuta. Dobierając odpowiedni materiał trzeba z całą pewnością uwzględnić fakt, czy narzuta będzie stosunkowo łatwa do utrzymania w czystości. W tym celu lepiej zainwestować w wysokiej jakości tkaniny, które dają możliwość bezproblemowego prania w pralce i nie trzeba ich oddawać do pralni chemicznej w celu wyczyszczenia.

Obecnie najczęściej spotkać można narzuty na łóżko wykonane z akrylu, satyny oraz bawełny. Wybierając pierwsze dwie tkaniny trzeba mieć jednak na uwadze, że ze względu na swoje właściwości mogą one łatwo zsuwać się z łóżka w sypialni.

Oprócz tego na rynku spotkać można narzuty pikowane i z dodatkowym wypełnieniem, które ma pełnić funkcję termiczną podczas mroźnych wieczorów lub też narzutę wykonaną z pojedynczej tkaniny, który będzie lekka a przez to łatwa w aplikacji.

Kolor narzuty dopasowany do wystroju sypialni

Pod względem doboru koloru obecnie wszystkie wspomniane tkaniny można dostać praktycznie w każdym odcieniu oraz wzorze. Z tego też względu dopasowanie koloru narzuty na łóżko do wystroju sypialni nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Niekiedy jednak, jeżeli zależy wam na uzyskaniu kontrastowego efektu warto zdecydować się na narzutę na łóżko, która swoja estetyką będzie mocno się wyróżniać na tle innych elementów wystroju sypialni.

Mamy nadzieje, że przedstawione powyżej porady pozwolą wam wybrać odpowiednią narzutę na łóżko.