Sprzątanie pomieszczeń na zimę może być szybkie i skuteczne. Trzeba jednak dobrze się do niego przygotować. Co radzą specjaliści? O czym nie można zapomnieć?

Sprzątanie pomieszczeń na zimę – jak się przygotować?

Porządki przed zimą to nie lada wyzwanie. Coraz krótsze i chłodniejsze dni sprawiają, że motywacja do jakiejkolwiek aktywności spada. Odkładanie sprzątania w nieskończoność sprawia, że do rzeczy do zrobienia się nawarstwiają. O czym należy więc pamiętać, by tego uniknąć?

Sprzątanie pomieszczeń warto rozpocząć od stworzenia harmonogramu prac. Każde pomieszczenie powinno mieć swoją odrębną listę, dzięki czemu niczego nie przeoczysz. Następnie czynności warto podzielić na dwie kategorie:

  • wymagające wysiłku, czasochłonne i znienawidzone,

  • lekkie, łatwe i przyjemne.

Te pierwsze należy wykonywać wtedy, gdy motywacja do sprzątania jest największa, np. na początku prac. Drugie natomiast, gdy chęci topnieją. Dzięki temu cały czas będziesz się posuwać do przodu i łatwiej zauważysz efekty swoich działań. Zachęca do podejmowania kolejnych kroków. Motywująco zadziała również odhaczanie postępów na przygotowanym harmonogramie.

Pamiętaj jednak, aby przy opracowywaniu planu mierzyć siły na zamiary. Jeśli nie dasz sobie ani chwili wytchnienia, szybko stracisz zapał do pracy. Zbyt wiele obowiązków do wykonania w zbyt krótkim czasie i niewywiązywanie się z ustalonego harmonogramu może skutecznie podkopać motywację do dalszych działań. Dlatego oprócz listy zadań do wykonania musi się w nim znaleźć miejsce na chwile wytchnienia.

Po ustaleniu zakresu prac warto sporządzić kolejną listę, tym razem narzędzi, sprzętów i preparatów do czyszczenia. Bez odpowiedniego wyposażenia trudno sobie wyobrazić, że sprzątanie pomieszczeń przebiegnie szybko i bez niespodzianek. Odkurzacz, ściereczka, gąbka, płyn do mycia sprzętów to tylko niektóre pozycje na liście niezbędnego ekwipunku.

Jeśli obawiasz się, że nie podołasz przedzimowym porządkom, ich wykonanie możesz zlecić profesjonalnej firmie sprzątającej. Specjaliści zadbają o wszystkie szczegóły, a Ty zyskasz sporo wolnego czasu.

Zapraszamy po więcej informacji: sprzątanie pomieszczeń Kraków.