Smarowanie łańcucha piły to bardzo ważna czynność, jeśli chcemy utrzymać urządzenia tnące w dobrym stanie przez długi czas. Postanowiliśmy poprosić o opinię przedstawiciela firmy VEGATOL. Polski producent olejów do pilarek przybliżył nam zasadność używania wysokiej klasy olejów do maszyn leśnych, a także zwrócił uwagę na kilka istotnych aspektów z zakresu ochrony środowiska. Zapraszamy!

Jaki olej do pilarki nadaje się najlepiej?

Dzień dobry Państwu! Dobry olej do piły łańcuchowej to przede wszystkim olej nieprzepracowany – zaznacza na wstępie ekspert marki VEGATOL. Do smarowania prowadnicy oraz łańcucha pilarki potrzebny jest olej o odpowiednio wysokim wskaźniku lepkości, ale przede wszystkim musi być czysty! Byle smar nie zda egzaminu, a drobinki sadzy tylko przyspieszą zużycie piły i spowodują awarie. Niestety w trakcie wycinki czasem szuka się oszczędności na oleju do pilarki, to błąd.

Czy wysoka lepkość oleju do pilarek to wszystko?

Zdecydowanie nie – dostajemy zapewnienie od naszego konsultanta. W praktyce liczy się także zakres temperatur, w których olej do pilarek pracuje prawidłowo, a także zawartość uszlachetniaczy. Zasada działania oleju do pilarek jest prosta – cienka warstwa o dużej lepkości musi zmniejszyć tarcie, czyli ograniczyć emisję ciepła w trakcie pracy pilarki. Dodatkowo olej do maszyn leśnych działa ochronnie na ogniwa łańcucha, zabezpieczając je przed rozerwaniem. Dodatki uszlachetniające, o których wspomniałem, to w przypadku olejów do pilarek związki antykorozyjne oraz przeciwutleniacze. Znacząco wydłużają żywotność piły łańcuchowej i zmniejszają częstotliwość awarii.

Jaki olej do smarowania łańcucha poleciłby nam sam ekspert?

Postawił bym na oleje biodegradowalne do pilarek – odpowiada bez wahania przedstawiciel marki VEGATOL. Dlaczego? Pod względem parametrów oleje ekologiczne do pilarek na bazie olejów roślinnych praktycznie nie różnią się od olejów mineralnych, tych bardziej powszechnych na rynku. Mają natomiast jedną zaletę – są mniej groźne dla środowiska naturalnego.


Foto: Olej do pilarki Vegatol (Vegatol.com/oleje-do-ukladow-tnacych/)

Wyjaśnij proszę, na czym polega przewaga olejów biodegradowalnych do pilarek?

Wyobraźmy sobie, że rocznie kilka milionów litrów oleju do pił łańcuchowych wylewanych jest na ściółkę leśną. To nieuniknione. Olej do smarowania łańcucha rozchlapywany jest w trakcie jego przesuwania po prowadnicy w promieniu kilku metrów. Olej mineralny nie zostanie samoistnie usunięty, będzie migrował w środowisku do wód podpowierzchniowych i powierzchniowych. Oleje biodegradowalne do pilarek mają zdolność do zanikania ze środowiska leśnego w sposób naturalny, prawie w całości rozkładane są przez tamtejszy ekosystem w około miesiąc. To olbrzymia zaleta!

Zachęcam gorąco do kupowania olejów ekologicznych, które spełniają aktualną normę OECD, potwierdzającą ich nietoksyczność. Dobrej klasy, biodegradowalne oleje do pilarek są w stanie w znacznym stopniu zmniejszyć skalę zanieczyszczenia środowiska i migracji zanieczyszczeń.