Utarło się powszechne przekonanie wśród kierowców, że okres zimowy to najgorszy czas na kupowanie używanego samochodu. Mróz, zalegający śnieg czy też błoto pośniegowe to czynniki odstraszające potencjalnych kupujących, które, według nich, mogą skutecznie utrudniać dokładne oględziny kupowanego auta. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Zima obnaży wszelkie mankamenty

Według wielu ekspertów rynku motoryzacyjnego, to właśnie zimą najlepiej jest kupować używany samochód. Dlaczego?

Dzięki trudnym, zimowym warunkom pogodowym można w sposób precyzyjniejszy przetestować różne systemy i podzespoły samochodu, których nie udałoby się tak gruntownie sprawdzić w inny, cieplejszym okresie. Mowa tu przede wszystkim o skontrolowaniu, jak reaguje jednostka napędowa, a także instalacje elektryczne i elektroniczne na minusowe temperatury oraz czy zapewnienia właściciela, co do stanu faktycznego auta, pokrywają się z rzeczywistością. Zimowa aura to również dobry moment do sprawdzenia podczas jazdy, jak zachowują się podstawowe systemy bezpieczeństwa w samochodzie takie, jak np. ABS czy też układ zawieszenia. Trudne warunki zimowe pozwalają obnażyć wszelkie niedoskonałości pod tym względem.

Rozruch auta

Zima pozwala potencjalnemu kupującemu dokładnie sprawdzić układ zapłonowy oraz rozruchowy samochodu podczas ujemnych temperatur. Test jednostki napędowej podczas tzw. zimnego startu pozwolą ocenić stan świec żarowych, akumulatora oraz alternatora w silniku wysokoprężnym, a także świec zapłonowych oraz przewodów wysokiego napięcia w jednostkach benzynowych. Są to kluczowe, z perspektywy czasu, elementy pod względem sprawnego działania każdego samochodu – podpowiada ekspert ze sklepu motoryzacyjnego iParts.pl.

Ufam, ale sprawdzam

Wielu sprzedających auta osób zapewnia w ogłoszeniach, że ich samochód jest zadbany i regularnie czyszczony. Zimą takie gwarancje można łatwo zweryfikować. Jeżeli po przybyciu na miejsce, spostrzeżemy, że auto jest odśnieżone, nadwozie jest czyste, we wnętrzu brak jest błota pośniegowego, a samochód stoi na zimowych oponach, wówczas mamy pewność, że właściciel o nie dba.

Zimowe przeceny

Zima to również dobry czas na kupno samochodu zarówno nowego, jak i używanego ze względu na końcową cenę pojazdu. W tym okresie na rynku motoryzacyjnym panuje zazwyczaj zastój. W salonach samochodowych oferowane są nawet kilkutysięczne rabaty na auta z poprzedniego rocznika. Duże spadki cen są również widoczne w przypadku samochodów używanych. Przeglądając ogłoszenia i specjalistyczne serwisy można trafić naprawdę ciekawe oferty sprzedażowe.

Czy warto więc kupować samochód w okresie zimowym? Oczywiście, że tak. Trudne warunki pogodowe zweryfikują oraz obnażą wszelkie uchybienia konstrukcyjne i techniczne auta, które z pewnością nie będą widoczne podczas jazdy próbnej w dodatniej temperaturze na suchej nawierzchni. Ważne są również względy finansowe, ponieważ zimą ceny aut spadają nawet o kilkanaście procent.