Zamiatarki to jeden z najważniejszych sprzętów używanych w celu utrzymania dróg w czystości. Co warto w nich wiedzieć?

Na polskie ulice trafia coraz więcej zanieczyszczeń. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim kurz nawiewany przez wiatr, piach i sól używane zimą przez służby drogowe czy różnego typu odpady. Zarówno kierowcy, jak i piesi rzadko jednak zdają sobie sprawę, jak skomplikowanym i trudnym procesem jest oczyszczenie ulic oraz chodników. Wykorzystanie tradycyjnych, ręcznych metod byłoby nieefektywne. Dlatego służby i firmy opiekujące się infrastrukturą drogową sięgają po profesjonalny sprzęt – przede wszystkim zamiatarki.

Zamiatarka – kupić czy wynająć?

W związku z coraz większą ilością polskich drug, parkingów czy placów, rośnie liczba firm specjalizujących się w utrzymaniu ich w czystości. Niekiedy tym zadaniem zajmują się sami właściciele lub zarządcy nieruchomości, bez korzystania z pomocy profesjonalistów. W takich przypadkach rodzi się pytanie o to, czy zamiatarkę i pozostały sprzęt lepiej jest kupić, czy też wynająć. To zależy przede wszystkim od częstotliwości korzystania z maszyn. Jeśli będą one używane jedynie okazjonalnie (na przykład raz w miesiącu) najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie – nie poniesiemy wtedy kosztów zakupu zamiatarki i jej serwisowania.

Rodzaje zamiatarek – jak wybrać odpowiednią?

Jeśli jednak specyfika naszej działalności zakłada częste korzystanie z zamiatarki, lepszym wyborem będzie jej zakup. Jak jednak wybrać urządzenie o parametrach dostosowanych do specyfiki i wielkości czyszczonych powierzchni? Nie jest to łatwe zadanie, ale przy podejmowaniu decyzji powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem zamiatarki. Ze względu na ich przeznaczenie, wyróżniamy następujące typy:

  • drogowe;
  • chodnikowe

Poza tym zamiatarki dzielimy też pod kątem mechanizmu ich działania na modele:

  • elewatorowe – zanieczyszczenia są zamiatane specjalną szczotką, a następnie są transportowane podajnikiem do otwartego pojemnika. Ich wadą jest duża ilość kurzu generowana podczas zamiatania;
  • ssące – dużo większą skutecznością wykazują się zamiatarki ssące, które zbierają zanieczyszczenia dzięki podciśnieniu generowanym w zamkniętym zbiorniku, a powierzchnia drogi jest dodatkowo zraszana wodą

Awaria – gdzie kupić części do zamiatarki?

Nawet prawidłowa eksploatacja zamiatarki nie zagwarantuje nam, że ta nie będzie się psuć, bo wiele podzespołów zużywa się w toku normalnej eksploatacji. Decydując się na zakup własnego urządzenia, musimy więc przygotować się na jego regularne serwisowanie. Przy zakupie części do zamiatarek oraz naprawach największe znaczenie ma korzystanie z dobrego serwisu korzystającego ze oryginalnych podzespołów.