W ciągu ostatnich 30 lat bardzo wiele zmieniło się w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. Świadomość ludzi w tym temacie wzrosła, a ekologia stała się modna. Na poziomie globalnym zwracamy coraz większą uwagę na segregację, recykling śmieci, ograniczenie emisji CO2 i szkodliwych substancji do atmosfery. Najważniejsze jednak, żebyśmy dbali o środowisko na poziomie własnego domu i przedmiotów codziennego użytku.

Czy książka jest eko?

Czy zastanawialiście się kiedyś czy korzystanie z książki lub ebooka jest ekologiczne? A jeśli tak, który z tych przedmiotów jest lepszym wyborem dla osoby dbającej o środowisko? Postaramy się Was przekonać, że kupno ebooka ma same korzyści, także te dla naszego zdrowia i środowiska!

Od wielu lat ekolodzy nagłaśniają problem masowego wycinania lasów. Z jednego drzewa powstaje średnio około sto grubych książek, a każde wycięte drzewo to 2,5l powietrza mniej w naszej atmosferze. Kiedy przełożymy to na skalę całego świata straty są na prawdę duże i nieodwracalne. Dodatkowo, do produkcji papieru na książki używane są substancje chemiczne, a w trakcie ich produkcji wydzielane są duże ilości CO2.

E-book rozwiązaniem!

Rozwiązaniem bardziej ekologicznym jest korzystanie z czytników elektrycznych. Zaletą używania takich urządzeń jest ochrona drzew i mniejsza zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. Analizując dane, uzyskane w oparciu o amerykańskie badania, naukowcy uznali, iż CO2 produkowany podczas produkcji ebooka jest w pełni utylizowany średnio już po 1 roku działania urządzenia. Kolejne lata pracy oznaczają więc oszczędzenie około 168 kg CO2 rocznie dla środowiska, co jest równe ilości dwutlenku węgla koniecznej, by wyprodukować i rozprowadzić ponad 22 książki.

Dodatkowym eko-argumentem przemawiającym za ebookami jest proces ich dystrybucji. Jest on znacznie łatwiejszy niż sprzedaż książek, które za każdym razem trzeba spakować, zafoliować i dowieźć do klienta.

Ekologiczność ebooków zależy także od sposobu i czasu ich użytkowania. Na czytniku można jednocześnie przechowywać około 500 książek w wersji elektronicznej i korzystać z niego wiele lat. Problemem jest późniejsza utylizacja tych urządzeń. Rozwiązaniem jest stosowane przez większość firm produkujących takie urządzenia, możliwość ich zwrotu i poddania recyklingowi.

Można jednoznacznie stwierdzić, że ebooki są bardziej eko, a używając ich na co dzień chronimy nasze środowisko. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem ich popularności ich ceny maleją. Możemy być zatem także oszczędni. Dwa w jednym! Ceny ebooków wahają się od 200zł wzwyż, w zależności od ich parametrów technicznych. Warto przed zakupem zagłębić się i dowiedzieć, który z nich będzie odpowiedni. Oczywiście, jest to wydatek. Nie każdy dysponuje taką kwotą i może ją wydać na swoje hobby. Czasami jednak rozwiązaniem może być szybka pożyczka, dostępna tutaj. Szybka pożyczka to dobre rozwiązanie dla osób, które nagle potrzebują niewielkiej kwoty pieniędzy. Kilka kliknięć na stronie internetowej i szybka pożyczka jest na naszym koncie. A wtedy nie pozostaje nic innego jak tylko kupić ebook i być bardziej eko!