Sprzęt komputerowy w naszych domach to obecnie podstawa i każdy z nas posiada laptop, tablet, a może nawet komputer stacjonarny, z czego ten ostatni jest powoli spychany na rzecz bardziej podręcznej elektroniki. Najpierw rosła popularność laptopów, później dołączyły do nich tablety… co jest jednak lepsze do użytku domowego? Co lepiej się sprawdzi – laptop czy tablet?

Czym kierować się przy wyborze sprzętu komputerowego do domu?

Zarówno tablety, jak i laptopy mają swoich zwolenników i przeciwników i nie da się jasno określić, co tak naprawdę jest lepsze, a co gorsze. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, na podstawie których wybierze się taki sprzęt, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Dobrze jest zastanowić nad takimi szczegółami jak przeznaczenie urządzenia, to jak zamierzamy go użytkować czy posiadamy inne urządzenia komputerowe, a także jaki budżet możemy na to przeznaczyć. Jeśli mamy ograniczone środki finansowe to używany laptop i tablet warto rozważyć zamiast kupna nowego (www.sprzedajemy.pl). Może pozwolić to na zaoszczędzenie pieniędzy, mając jednocześnie do dyspozycji wciąż dobrej jakości sprzęt, który sprawdzi się do naszych potrzeb.

Jakie są zalety i wady laptopów?

Laptopy bardzo sprawnie zastąpiły tradycyjne i nieco toporne komputery stacjonarne. Ich największą zaletą z pewnością jest duża mobilność w połączeniu z funkcjonalnością. Wielkość i fizyczne właściwości budowy sprawiają, że komfort użytkowania jest stosunkowo wysoki. Obecnie jeżeli chodzi o parametry i wydajność są one porównywalne z komputerami stacjonarnymi, wszystko jednak będzie zależało od wyboru sprzętu i jego klasy. Gry komputerowe, aplikacje, oglądanie filmów czy praca na komputerze jest bardzo wygodna, stąd też tak chętnie jest wybierany właśnie laptop.

Czy są jakieś wady laptopów? Choć są one mobilne, to nadal mimo wszystko ich gabaryty i waga są dosyć duże i przewożenie ich nie zawsze jest wygodne i łatwe. Do tego jeżeli chce się bardzo wydajny sprzęt, trzeba liczyć się z większymi kosztami. Nie zawsze też może być nam potrzebny laptop, gdy korzystamy na przykład z gier online, internetu czy prostych aplikacji, do tego wystarczy nam bardziej podręczny sprzęt i nie tak wysokiej klasy, zwłaszcza, gdy korzystamy z niego sporadycznie.

Jakie są zalety i wady tabletów?

Tablety są gabarytowo zdecydowanie mniejsze, lżejsze, a także o wiele tańsze niż laptopy. Ich funkcjonalność jest jednak mniejsza i mieszczą się gdzieś pomiędzy laptopem i smartfonem. Mimo wszystko tablety są bardziej mobilne i poręczne – można je nawet przenosić w torebce, jeżeli jest taka potrzeba. Jeżeli chodzi o obsługę, jest ona prosta, wręcz intuicyjna, a gdy korzystamy z prostych aplikacji i gier internetowych czy samego internetu do przeglądania stron, także świetnie się sprawdzają.

Niestety ich funkcjonalność i wydajność jest mniejsza. Na tablecie ciężko też pracować, szczególnie gdy na przykład często piszemy, albo wykorzystujemy podobny sprzęt do innych bardziej wymagających prac. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość podłączenia do tabletu klawiatury, co podnosi wygodę użytkowania, ale nie jest to to samo. Dodatkowo stosunek jakości i ceny względem laptopów nadal wychodzi na korzyść laptopów. Tańszy i gorszy w parametrach laptop będzie wydajniejszy niż tablet z wyższej półki i w podobnej cenie.

Co wybrać – tablet czy laptop?

Wszystko tak naprawdę będzie zależało od naszych potrzeb i tego jak na co dzień korzystamy ze sprzętów komputerowych. Jeżeli robimy to sporadycznie i wykorzystujemy go tylko do prostych zadań, jak przeglądanie sieci i od czasu do czasu jakieś gry czy multimedia, tablet może być wystarczającym wyborem. Jeżeli jednak nasze oczekiwania są wyższe, a sprzęt ten jest w większym i bardziej intensywnym użyciu, wówczas laptop jest wygodniejszą i bardziej wydajną choć jednocześnie i droższą opcją.