Wiele osób nie ma pomysłu, w jaki sposób zagospodarować ściany w pokoju dziennym bądź sypialni. Obrazy, rysunki czy inne dzieła sztuki nie w każdym wnętrzu sprawdzą się równie dobrze. Potencjał wolnej ściany można za to wykorzystać tworząc na niej piękną, domową, osobistą galerię zdjęć. Jak to zrobić, by stanowiła ona dekorację pomieszczenia?

Wybór odpowiednich zdjęć

Gdy już wybierzemy ścianę, na której chcemy stworzyć domową galerię, pora przejść do najbardziej czasochłonnego i najbardziej istotnego etapu całego przedsięwzięcia – wyboru odpowiednich zdjęć. Najpierw powinniśmy zastanowić się nad tematyką: czy ma to być galeria przedstawiająca nas i naszą rodzinę, będąca zbiorem pięknych widoków z wakacyjnych wyjazdów, czy może zdjęcia naszego autorstwa będące wyrazem naszej fotograficznej pasji.

Następnie należy zastanowić się nad kolorystyką zdjęć oraz ich kompozycją. Nie może być tak, że jedno zdjęcie będzie w sepii, inne w czerni i bieli, a jeszcze inne będzie uderzało widza ilością kolorów. Całość powinna tworzyć spójną całość. Na tym etapie warto również zastanowić się nad ilością zdjęć oraz ewentualną opcją rozszerzenia galerii w niedługim czasie.

Wybór ramek do zdjęć

Kupując ramki do zdjęć online mamy mnóstwo możliwości. Od banalnych w przygotowaniu, gotowych multiramek, po pojedyncze ramki drewniane lub aluminiowe występujące w różnych wielkościach oraz kolorach. Tu bardzo istotne jest odpowiednie dopasowanie stylistyki ramek zarówno do samych zdjęć, jak i do wystroju wnętrza.

Jedną z popularnych opcji są antyramy. Doskonale sprawdzają się one zwłaszcza w bardziej artystycznych kompozycjach i świetnie pasują do czarno-białych zdjęć. W przypadku tradycyjnych ramek dobrze jest zadbać o odpowiedni kontrast, dobierając jasny kolor ramek do ciemnego tła i na odwrót. Ciekawym pomysłem może być także zastosowanie passe partout – pozwoli to nie tylko uwydatnić zdjęcia, ale także zapewni im odpowiednią ochronę. Robiąc zakupy warto zamówić kilka sztuk więcej, w razie gdyby zaistniała konieczność rozszerzenia galerii.

Układ ramek

Zanim weźmiemy się za losowe przybijanie gwoździ, powinniśmy zaprojektować układ galerii, by miał on ręce i nogi. Kolaż można stworzyć tradycyjną metodą, układając zdjęcia na płaskiej powierzchni lub wykorzystując do projektu program graficzny. W zależności od tego, jak duży jest nasz projekt, możemy utworzyć prostą kompozycję, w której zdjęcia wiszą na jednej osi, lub zastosować zasadę symetrii, wyznaczając stałe punkty kompozycji.

Doskonałym pomysłem jest także stworzenie układu otwartego, który daje ogromne możliwości zarówno manipulacji obecnymi zdjęciami, jak i ewentualnego rozszerzenia galerii. Taka kompozycja wprowadza dużo dynamiki i pozwala na grę kolorem, wzorami i fakturami, dzięki czemu można dodatkowo wyeksponować konkretne zdjęcia.