Marzy Ci się ekspres do kawy, ale nie wiesz, jaki będzie dla Ciebie odpowiedni? Przeczytaj ten artykuł, a Twój zakup będzie na pewno udany! Aromatyczna kawa o poranku to synonim szczęścia dla wielu osób. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem małej czarnej, czy uwielbiasz kawy mleczne, smakowe, dobry ekspres to gwarantowany smak aromatycznego napoju. Zapewni on pyszny napar, który pobudzi Cię oraz wprawi w dobry nastrój!

Ekspres do kawy – rodzaje

Na rynku sprzedawane są cztery podstawowe rodzaje ekspresów do kawy. W zależności od potrzeb możesz się zdecydować na:

  • Ekspresy ciśnieniowe kolbowe – są najbardziej wymagające, jeżeli chodzi o obsługę
    i konserwację. Jednocześnie najbardziej doceniane przez profesjonalnych basistów, którzy nie wyobrażają sobie pracy z innym sprzętem. Zazwyczaj wybierają go osoby, które kochają nie tylko sam smak kawy, ale również znają się na jej przyrządzaniu. Najczęściej używane w hotelach, gastronomii oraz kawiarniach.
  • Ekspresy ciśnieniowe automatyczne – przy ich pomocy przygotujesz również pyszną, aromatyczną kawę. Jednak nie musisz się znać na rytuałach jej parzenia. Za pomocą paru ruchów, a czasem nawet jednego przycisku (tzw. ekspresy „One Touch”) możesz przygotować każdy rodzaj kawy. W porównaniu z ekspresami kolbowymi to duża oszczędność czasu. Plusem jest również prosta obsługa przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowego smaku aromatycznego napoju.
  • Ekspresy ciśnieniowe na kapsułki – omija się w nich etap mielenia kawy, ponieważ do jej wykonania używasz specjalnych kapsułek. W ich wnętrzu znajduje się odpowiednio przyrządzona mieszanka dedykowana danemu typowi np. espresso, latte, cappuccino. W zależności od upodobań i nastroju możesz w prosty sposób wyczarować pożądany napój. Wygoda i różnorodny wybór. Niektórzy nie lubią tego typu ekspresów z racji tego, że siłą rzeczy kawa nie jest parzona ze świeżo mielonych ziaren.
  • Ekspresy przelewowe – są najprostsze zarówno w obsłudze, jak i w swojej konstrukcji. Jak sama nazwa wskazuje, woda przelewana jest przez zmieloną kawę. Urządzenie posiada filtr i w ten sposób uzyskuje się smaczny napar bez fusów. Plusem tego rozwiązania jest również stosunkowo niska cena oraz możliwość przygotowania dużej ilości napoju w krótkim czasie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Grubość zmielenia ziaren odpowiada za moc naparu. Im drobniej zmielona kawa, tym jest mocniejsza. Jeśli zdecydujesz się na ekspres ciśnieniowy kolbowy lub automatyczny, warto sprawdzić, czy wybrany model zawiera opcję regulacji grubości zmielenia ziaren. Miłośnicy mlecznych kaw powinni zwrócić uwagę na system spieniania mleka. Może odbywać się manualnie przez specjalną końcówkę lub automatycznie. Zapytaj także profesjonalistę o sposób czyszczenia i konserwacji danego ekspresu. Dodatkowym atutem niektórych modeli jest możliwość personalizacji napoju poprzez np. wybór temperatur czy proporcji kawy do mleka.

Jeśli chcesz kupić najlepszy ekspres do kawy – tutaj znajdziesz bogaty wybór różnych modeli. Wśród nich znajdują się tzw. ekspresy domowe, które cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim będziesz cieszyć się kawą jak z kawiarni. Cechą, która na pewno je odznacza, jest ciekawy design. Zostały zaprojektowane tak, aby dopasować się do każdego wnętrza. Co więcej, rytuał przygotowania kawy przy ich użyciu odbywa się szybko, łatwo i profesjonalnie. Odkryjesz nowe smaki i lepszy komfort życia. Na pewno wybierzesz tam swój wymarzony sprzęt, dzięki któremu Twój poranek już na zawsze pozostanie wyjątkowy.

źródło zdjęcia: freepik.com