Producenci samochodów i Rząd Stanów Zjednoczonych poważnie zajmują się badaniem dwóch technologii o nazwie V2V i V2I , które umożliwiłyby przyszłym samochodom komunikowanie się ze sobą oraz z otaczającymi je obiektami.

Wyobraź sobie, że zbliżasz się do skrzyżowania i otrzymujesz sygnał o potencjalnym zagrożeniu. Specjalny system przeanalizował informację o prędkości, z jaką poruszają się inni użytkownicy i doszedł do wniosku, że jeden z pojazdów porusza się zbyt szybko i zachodzi duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do kolizji. W sytuacji, gdy samochody będą w bardzo bliskiej odległości, ten system może użyć hamulca i samoistnie zatrzymać twój samochód.

Badacze pracują także nad system, który pozwoliłby pojazdom komunikować się ze znakami drogowymi lub sygnałami drogowymi i przekazywałby pojazdowi informacje o kwestiach bezpieczeństwa. V2I może również zażądać informacji o ruchu z systemu zarządzania ruchem i uzyskać dostęp do najlepszych możliwych tras. Raporty NHTSA mówią, że włączenie V2I do pojazdów (wraz z systemami V2V) zmniejszyłoby wszystkie docelowe awarie pojazdów o 81 procent.

Technologie mogą radykalnie zmienić sposób, w jaki się przemieszczamy, i zwiększyć bezpieczeństwo zarówno na drogach, jak i poza nimi.

Samochody Volvo wkrótce będą mogły komunikować się ze sobą dzięki usłudze w chmurze

Jakie jest najlepsze źródło informacji dla samochodów na drodze? Oczywiście inne samochody, które się na niej znajdują. Jeśli twój samochód jest marki Volvo, to wkrótce będzie mógł komunikować się z innymi pojazdami za pośrednictwem specjalnej usługi, która jest zapisana w chmurze.

Szwedzki producent samochodów jest jednym z niewielu, który oferuje tę technologię. Oprogramowanie do komunikacji samochodowej pozwoli samochodom Volvo na wymianę danych o ważnych warunkach na drodze, takich jak przeszkody, lód i wiele innych.

Volvo opracowało tę nową technologię z firmą Ericsson. Dane na temat tego, co dzieje się na drodze, są pobierane z czujników hamowania, przyspieszania i układu kierowniczego.

Firma wiąże duże nadzieje z tą technologią i obiecuje wprowadzić ją również w nadchodzących generacjach nowych samochodów. Sukcesy Volvo w tej dziedzinie ośmieliły innych producentów samochodów, aby pracować nad systemem podobnym do tego, nad którym pracuje szwedzki gigant.

Już teraz dowiedz się o najnowszych modelach w salonie Volvo w Warszawie.