Utrzymanie ogródka czy przydomowego trawnika w dobrej kondycji jest zajęciem przysparzającym wiele satysfakcji i dumy ich właścicielom. Wymaga ono jednak poświęcenia wolnego czasu i posiadania odpowiednich narzędzi. Jednymi z podstawowych sprzętów potrzebnych do pielęgnacji ogrodu są kosiarka i podkaszarka. Urządzenia te – pomimo podobnego przeznaczenia – różnią się od siebie. Poniżej przedstawiliśmy cechy charakterystyczne tych sprzętów oraz wskazówki pomocne podczas ich wyboru.

Co łączy kosiarkę i podkaszarkę?

Oba z opisywanych rodzajów narzędzi służą temu samemu celowi. Jest nim skracanie stale rosnącej trawy. Odbywa się to poprzez mechanizm wykorzystujący specjalnie zaprojektowane elementy tnące, które wykonują ruch obrotowy. Można jednak z dużą dozą pewności stwierdzić, że na tym kończą się podobieństwa pomiędzy tymi urządzeniami.

Co odróżnia kosiarkę i podkaszarkę?

Oczywistą różnicą pomiędzy omawianymi sprzętami jest ich wygląd. Kosiarki to konstrukcje o wiele większe i cięższe od podkaszarek. Tym samym różni się powierzchnia potrzebna do ich przechowywania. Również transport kosiarek – z uwagi na większą masę – jest nieco trudniejszy i bardziej wymagający.

Kolejny element odróżniający te dwa sprzęty, to sposób użytkowania. Kosiarki spełniają swoją funkcję poprzez popychanie ich przed sobą. Nie wymagają one podnoszenia, co wpływa na dużą wygodę podczas użytkowania. Z kolei koszenie trawy przy wykorzystaniu podkaszarki zmusza do ich ciągłego noszenia. Zatem dla prawidłowego zastosowania tego sprzętu konieczne jest użycie siły własnych mięśni.

Należy zaznaczyć, iż koszenie trawy przy użyciu podkaszarki umożliwia regulację wysokości cięcia. Sprzęt noszony jest w rękach użytkownika, dzięki czemu może on samodzielnie decydować o tym, o ile centymetrów skrócić roślinę. Dzięki temu podkaszarki określane są jako narzędzia wyjątkowo uniwersalne.

W przypadku kosiarki powyżej opisane rozwiązanie jest niemożliwe. Podczas użytkowania stale znajduje się ona na jednej wysokości, a dodatkowo nie można jej unosić. Końcówki tnące umieszczone są w zamkniętej obudowie urządzenia, przez co poziom koszenia jest z góry ustalony. Z tego powodu trawa cięta przy wykorzystaniu kosiarki będzie miała zawsze taką samą wysokość.

Kiedy wybrać kosiarkę?

Urządzenie to stanowi idealne rozwiązanie dla posiadaczy trawników o stosunkowo równej i płaskiej powierzchni. Należy również zwrócić uwagę na ewentualne przeszkody znajdujące się na terenach zielonych. Mowa tu o wszelkich gałęziach, kamieniach oraz innych elementach, które mogą utrudnić sprawne działanie kosiarki. Urządzenie to sprawdzi się w sytuacji, gdy cały trawnik ma mieć równą wysokość. Kosiarka zapewni jednakową długość każdego źdźbła na całej powierzchni. Dzięki temu ogród będzie wyglądał na odpowiednio zadbany.

Dodatkowo, interesującym rozwiązaniem są kosy spalinowe wyposażone w napęd. Idealnie sprawdzą się one na trawnikach o większej powierzchni. Wbudowany napęd wyeliminuje konieczność ciągłego pchania urządzenia przez sobą. Tego typu kosiarka zapewni wyjątkową wygodę użytkowania.

Kiedy zdecydować się na kupno podkaszarki?

Podkaszarka perfekcyjnie sprawdzi się w przypadku nieco mniejszych i trudno dostępnych powierzchni. Może być ona wykorzystywana do poprawiania cięcia w miejscach, w których niemożliwe okazało się użycie kosiarki. Urządzanie to jest także idealnym rozwiązaniem w przypadku powierzchni, których podłoże jest nierówne i pokryte przeszkodami. Podkaszarka świetnie poradzi sobie we wszelkich trudno dostępnych miejscach, do których zalicza się wąskie aleje oraz przestrzenie pomiędzy krzewami i ozdobami ogrodowymi.

Czy należy wybierać tylko jeden sprzęt?

Należy podkreślić, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swoim wyposażeniu posiadać zarówno kosiarkę, jak i podkaszarkę. Każdy z tych sprzętów pełni bowiem inne funkcje. Natomiast wykorzystanie obu z nich w pielęgnacji ogrodu zapewni jego elegancki i zadbany wygląd.