Muzyka elektroniczna stanowi już osobny gatunek, ale pobrzmiewa także w wielu innych stylach muzycznych. Nie byłoby współczesnej muzyki bez nowoczesnych technologii takich jak Akai MPC. To urządzenie to coś więcej niż narzędzie, coś więcej nawet niż instrument. Zobacz, do czego można je wykorzystać.

Samogrające i samokomponujące instrumenty – nowe spojrzenie na muzykę

Chociaż pamiętamy jeszcze czasy, kiedy powstawały wyłącznie utwory akustyczne, to z dzisiejszej perspektywy jest to już zamierzchła przeszłość. Obecnie większość wykonawców popu, jazzu, hip-hopu, funku i innych gatunków wzbogaca swoje piosenki o elektroniczne brzmienia. Coraz większą popularność zdobywają też techno, ambient czy dub, czyli odłamy opierające się wyłącznie na dźwiękach elektroniki. DJ-e koncertują na tych samych scenach z zespołami muzycznymi. Wszystko to stało się możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi techniki i zastosowaniu jej do celów artystycznych. Technologizacja muzyki zaczyna się już na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy pojawiają się pierwsze instrumenty samogrające, z czasem także samokomponujące. Kolejni muzycy i słuchacze doceniają jakość oraz bogactwo elektronicznych efektów dźwiękowych.

Stacja robocza Akai MPC i jej rola w przemyśle muzycznym

Na przestrzeni lat powstało wiele instrumentów elektronicznych oraz wirtualnych o różnych właściwościach, ale największym powodzeniem cieszą się wynalazki wielofunkcyjne. Dawniej dzielono urządzenia na syntezatory i samplery, teraz jednak wiele konstrukcji łączy w sobie te dwie technologie. Do najbardziej znanych instrumentów tego typu należy seria Akai MPC – są to tzw. stacje robocze produkowane przez japońską firmę Akai Professional już od 1988 roku. Stacja robocza to wszechstronny, zintegrowany moduł brzmieniowy, sampler, sekwencer i klawiatura sterująca. Wykorzystuje standard MIDI, który umożliwia komunikację cyfrowych syntezatorów. Jak się wkrótce okazało, produkt Akai MPC miał niebagatelny wpływ na rozwój muzyki elektronicznej. Wciąż powstają nowsze, zmodernizowane wersje mechanizmu, dzięki czemu Akai MPC jest jednym z najczęściej wybieranych instrumentów elektronicznych.

Akai MPC Live – profesjonalny sprzęt do tworzenia muzyki elektronicznej

Jeden z najnowszych modeli, Akai MPC Live, to zaawansowana konstrukcja o niezliczonych wręcz zastosowaniach. Z pomocą tego urządzenia można nie tylko stworzyć kompletne dzieło muzyczne, ale także odtwarzać je na żywo, na przykład podczas koncertów. Sam instrument jest niewielki, a jego kompaktowe wymiary pozwalają swobodnie przenosić go z miejsca na miejsce. W tej małej stacji roboczej kryje się jednak potężne centrum sterowania z zasobną pamięcią wewnętrzną, dodatkowymi złączami USB, wejściami RCA lub jack-stereo i wiele więcej. Akai MPC Live działa też jako kontroler dla MPC Software 2.0 i innych urządzeń MIDI, dzięki czemu może stanowić część większego studia nagraniowego. Podłączony do całej konfiguracji sprzętowej umożliwi sprawne zarządzanie złożonym procesem produkcji muzyki. Co najważniejsze, mechanizm Akai MPC Live, mimo tak rozbudowanej funkcjonalności, jest łatwy w obsłudze. Zarazem jednak nie ogranicza ekspresji twórczej, a wręcz sprzyja jej rozszerzaniu. Dzięki temu właśnie innowacyjne urządzenie firmy Akai Professional jest odpowiednie zarówno dla doświadczonych muzyków, jak i artystów dopiero zaczynających swoją przygodę z elektronicznymi brzmieniami.