Każdy doświadczał w swoim życiu nieprzyjemnych wyładowań elektrostatycznych, które pojawiają się po dotknięciu ubrania, krzesła, blatu, czy urządzeń metalowych. O ile dla człowieka zjawisko to generuje dyskomfort i obniża efektywność pracy (lecz nie stanowi zagrożenia dla zdrowia), o tyle nadmierne wyładowania w miejscu pracy mogą zniszczyć cenny sprzęt elektroniczny znajdujący się w pobliżu. W celu eliminacji wyładowań elektrostatycznych w firmach stosuje się specjalne maty, wykonane z gumy lub pianki poliuretanowej. Jakie rodzaje mat możemy wyróżnić? Gdzie znajdują one swoje największe zastosowanie?

Podział mat antystatycznych

Maty antystatyczne są prostym w obsłudze, lecz niezwykle efektywnym sposobem na ograniczenie ryzyka uszkodzeń sprzętu na skutek wyładowań elektrostatycznych w miejscu pracy. Eliminacja tych nieprzyjemnych zjawisk fizycznych wpływa również na komfort pracowników. Kryteria wyróżniające maty antystatyczne opierają się na różnych miejscach ich rozkładania. Na rynku mamy zatem maty podłogowe oraz te przeznaczone do blatów roboczych. Maty antystatyczne podłogowe posiadają grubość materiału do 20 mm, wypełniając tym samym również inne funkcje, o czym opowiemy za chwilę. Wśród materiałów wykonania najczęściej spotyka się gumę i piankę winylową lub poliuretanową, jednak niekiedy można spotkać maty zrobione z PVC zespolonego z pianką. Rozmiar mat podłogowych w ofercie sklepów powinien pozwalać na dowolną konfigurację dla danej przestrzeni. Maty antystatyczne podłogowe występują zarówno w wersjach dywanikowych o określonych z góry wymiarach, a także jako rolki, gdzie jedynie szerokość mamy doprecyzowaną na samym początku. W przypadku konieczności pokrycia matami dużej powierzchni idealnie sprawdzają się rozwiązania modułowe, gdzie poszczególne elementy łączone są ze sobą jak puzzle i pozwalają na stworzenie dowolnego kształtu.

Mata podłogowa integruje zazwyczaj kilka funkcji w jednym produkcie, będąc jednocześnie matą przeciwzmęczeniową i antypoślizgową. Dzięki temu sprzęt dla przemysłu zyskuje na uniwersalności, dopasowując się do każdego typu zastosowania.

Maty antystatyczne z przeznaczeniem na stoły lub blaty posiadają grubość w przedziale 2 mm do 6 mm. Podobnie jak maty podłogowe, umożliwiają docinanie kształtu i rozmiaru z rolki lub zakup gotowego wymiaru. Maty stołowe różnią się nieco pod względem technologii wykonania, gdyż muszą wykazywać większą odporność na środki chemiczne lub oleje.

Gdzie stosować maty antystatyczne?

Maty antystatyczne to idealny element wyposażenia wszelkiego rodzaju hal przemysłowych, stanowisk produkcyjnych, miejsc serwisowania sprzętu elektronicznego, sklepów z akcesoriami elektronicznymi oraz wielu innych rodzajów działalności gospodarczej. Na stronie https://ulpa.com.pl/   znajdziemy maty w każdym możliwym rozmiarze czy wersji kolorystycznej. Stosowanie mat antystatycznych to wyraz dbałości o komfortowe i bezpieczne środowisko pracy. Ogromny asortyment sklepu ULPA gwarantuje dopasowanie maty do osobistych potrzeb przedsiębiorcy.