Zmieniasz w domu ogrzewanie? Na myśl o przebudowie komina masz przed oczami wizję rewolucyjnego, wielodniowego remontu? Zupełnie niepotrzebnie. Jest bowiem na rynku rozwiązanie, dzięki któremu bezboleśnie przeprowadzisz tę renowację.

Dla wielu inwestorów trudne warunki montażowe, takie jak uskoki czy nieregularny kształt szachtu stanowi poważną przeszkodę w trakcie wymiany urządzeń grzewczych. W sukurs przychodzą im elastyczne produkty do odprowadzania spalin. Wśród oferowanych rozwiązań znaleźć można jednościenny system FLEX – przeznaczony do wykonywana wkładów do szachów murowanych z uskokami. – Jego przewagę nad sztywnymi wkładami spalinowym stawowi wspomniana elastyczność i możliwość montażu w jednym odcinku (np. 8 m). Dzięki temu wszystkie uskoki można wykonać bez dodatkowych kolan i konieczności rozkuwania szachtu, przeciągając system przez całą jego długość – mówi Marek Lis, ekspert MK Systemy Kominowe.

Jeżeli musisz wymienić tylko wkład kominowy, przy starszych przepływowych podgrzewaczach wody lub kotłach atmosferycznych z otwartą komorą spalania (praca na sucho) możesz z powodzeniem zastosować system FLEX. W tym przypadku należy pamiętać o zabezpieczeniu szachtu przez zawilgoceniem.

Główną zaletą rozwiązania jest jednak możliwość zastosowania go z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi z zamkniętą komorą spalania (praca w nadciśnieniu), gdzie FLEX stanowi rurę do odprowadzania produktów spalania. Dodatkowo przestrzeń pomiędzy wkładem a szachem może być wykorzystana do poboru powietrza. Ten model, spośród dostępnych na rynku rozwiązań, wyróżnia możliwość pracy na mokro. Dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych, bardzo prostych w montażu złączek, system może pracować w nadciśnieniu (klasie ciśnienia P1 – do 200 Pa).

– Wśród elastycznych produktów marki MK Systemy Kominowe znalazł się także FLEX Podwójny do kominków i kotłów opalanych drewnem. Przy jego produkcji stosujemy technologię, która pozwala uzyskać gładszą powierzchnię rury wewnętrznej i odporność korozyjną V2 – mówi Marek Lis. System nadaje się do pracy na sucho w temperaturze do 600 st. C. Jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy zabudowując przyłącze do kominka, planują zakup pewnego i łatwego w instalacji rozwiązania, bez nadwyrężania budżetu remontowego.

Innowacyjne rozwiązanie stanowią gotowe pakiety przyłączeniowe FLEX KS-L, KS-XL, KC-L, KC-XL. Występują w dwóch długościach rury flex (L i XL). W skład pakietu wchodzi podwójna rura oraz złączka startowa FRS, zaprojektowana w taki sposób, aby z jednej strony łączyć się z kominkiem, a z drugiej z elastyczną rurą. Tworzy dzięki temu pewne i szczelne połączenie. Złączka FSC, która wchodzi w skład pakietu KC, służy do połączenia rury flex z kominem ceramicznym.