Większość nowoczesnych mieszkań posiada regulowany poziom ogrzewania. Dzięki temu w niemal każdym pomieszczeniu możemy posiadać inną temperaturę. Zapewnia to wysoki poziom komfortu i swobody. Warto wspomnieć, że nawet jeden stopień ma duży wpływ na wysokość naszych rachunków. Grzejniki wyposażone w głowicę pozwalają znacząco zmniejszyć koszt ogrzewania mieszkania. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu elementowi.

Montaż głowicy

Głowice termostatyczne montowane są do zaworu znajdującego się na kaloryferze. Oznacza to, że element ten musi być dopasowany do wielkości otworu. Należy jednak wspomnieć, że istnieje coś takiego, jak adapter do głowicy. Dzięki niemu łatwiej jest zintegrować ze sobą poszczególne części instalacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy posiadamy nową instalację, czy ma ona kilkanaście lat. Głowica termostatyczna może zostać w większości przypadków zamontowana w sposób bezinwazyjny. Nie jest to skomplikowane, a więc każdy sobie z tym poradzi. Zwykle nie ma konieczności korzystania ze wsparcia fachowca. Informacje dostarczone przez producenta najczęściej okazują się wystarczające.

Regulacja głowicy

Po montażu głowicy należy ją wyregulować, tak aby spełniała ona wszystkie nasze potrzeby oraz oczekiwania. Wszystko zależy od parametrów danego elementu, a także dostępnych programów. Niektóre z nich posiadają program tygodniowy, dzięki któremu możemy zaprogramować głowicę z wysoką dokładnością. W zdecydowanej większości przypadków można znaleźć funkcję „otwartego okna”, która przydaje się podczas wietrzenia pomieszczenia (by ograniczyć straty ciepła).

Zasada działania

Zasada działania głowicy termostatycznej nie jest skomplikowana. Wewnątrz niej znajduje się mieszek, który reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Im wyższa temperatura, tym wyższe ciśnienie. To właśnie ono sprawia, że objętość cieczy wewnątrz mieszka rośnie. Popycha on głowicę, co przekłada się na zamknięcie zaworu termostatycznego. Podobnie jest w odwrotnej sytuacji. Jeśli temperatura w pomieszczeniu maleje, to ciśnienie w mieszku spada. Na skutek tego zawór otwiera się, dzięki czemu możliwe jest ogrzanie wnętrza.