Każdy właściciel psa lub kota wie, że musi chronić swojego pupila przed kleszczami. Nie zawsze jednak ma pojęcie jak to robić skutecznie i co wybrać z szerokiej gamy preparatów antykleszczowych. Na rynku dostępne są krople, tabletki oraz obroże. Czym się różnią i kiedy najlepiej je stosować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czemu kleszcze są groźne?

Kleszcze przenoszą groźną chorobę babeszjozę. Zagraża ona bezpośrednio zdrowiu oraz życiu naszego zwierzaka. Może prowadzić do stanu zapalnego każdego z narządów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku zauważenia kleszcza, jak najszybsze usunięcie go. Pozbywa się go przy pomocy pęsety, lub specjalnych szczypców. Należy złapać go zaraz przy główce i powoli wykręcać, pod koniec pociągając do góry. Wystarczy 7 stopni, żeby kleszcze zaczęły być aktywne, dlatego spotyka się je praktycznie od początku wiosny, aż do października. Dlatego warto chronić naszych czworonożnych przyjaciół już od pierwszych dni po ustąpieniu zimowych przymrozków. 

Który preparat na kleszcze wybrać?

Gdy przychodzi do wyboru preparatu przeciw-kleszczowego, zwykle stajemy przed wyborem obroży, kropli albo tabletek. Krople na kleszcze dla psów i kotów aplikuje się między łopatkami zwierzęcia. Przez następne 24 godziny środek ten rozprowadza się po całym ciele, dlatego podczas następnych 5 dni należy zaprzestać kąpania pupila. Obroża na kleszcze sprawdzi się najlepiej u zwierząt z krótką sierścią oraz powinna być noszona przez cały czas, również w domu. Zarówno krople, jak i obroże nie są zalecane, gdy w mieszkaniu przebywają małe dzieci. Zewnętrzna aplikacja środka antykleszczowego stwarza ryzyko, że pozostanie on na dłoniach domowników, lub na poduszkach lub pościeli. W takim przypadku zaleca się wybór tabletek. Działają one dopiero po ukąszeniu zwierzęcia przez kleszcza. Pasożyt ginie zanim zdąży przekazać naszemu pupilowi babeszjozę. Przed wyborem preparatu na kleszcze, warto skonsultować się z weterynarzem. Kupując środki antykleszczowe w gabinecie weterynaryjnym, ma się gwarancję, że stosuje się u swojego pupila w pełni przebadane oraz bezpieczne środki. Niezależnie od tego jaki preparat na kleszcze dla zwierząt wybierzesz, pamiętaj żeby dokładnie umyć ręce po jego zaaplikowaniu.

Sprawdzaj swojego zwierzaka regularnie na obecność kleszczy, zwłaszcza gdy zbliża się termin w którym środki mają przestać działać, albo gdy zaczynasz używać nowego, którego jeszcze nie miałeś okazji przetestować. Preparaty na przeciw-kleszczowe są obowiązkowe, jeśli chce się chronić swojego pupila przed poważną chorobą. Nawet jeśli zwierzak wychodzi wyłącznie do przydomowego ogródka.