Kolumny podłogowe są czynnikiem najsilniej wpływającym na jakość posiadanego systemu audio. Dopasowanie głośników do kubatury i charakterystyki akustycznej pomieszczenia stanowi kluczowe zagadnienie podczas kompletowania systemu dźwiękowego. Jakie parametry mają tutaj największe znaczenie? Poniżej przedstawione zostały przydatne wskazówki, którymi warto się kierować podczas poszukiwań najlepszego dla siebie rozwiązania.

Kiedy warto zdecydować się na kolumny podłogowe?

Kolumny podłogowe mogą wzbogacić domowe nagłośnienie o doskonałe, przestrzenne brzmienie. Wbrew pozorom, większe kolumny z ogromnymi membranami nie zawsze są gwarancją sukcesu. Stosując je w niewielkich pomieszczeniach, użytkownik nie będzie w stanie wykorzystać potencjału sprzętu i skutkować to może zduszoną dynamiką oraz niechcianymi rezonansami. W bardzo małych przestrzeniach znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze kolumny podłogowe, na przykład Tonsil Altus 200. Można również zastanowić się nad kolumnami podstawkowymi, które mimo swojej kompaktowości niejednokrotnie otaczają słuchacza klarownym i naturalnym dźwiękiem.

Zdefiniowanie własnych potrzeb

Każdy użytkownik powinien przede wszystkim określić swoje potrzeby i oczekiwania względem kolumn nagłośnieniowych. Powinny one opierać się głównie na wielkości dostępnej przestrzeni i docelowego wykorzystania sprzętu. Kolumny podłogowe zostaną ustawione w niewielkim pokoju czy otwartej i dużej przestrzeni mieszkalnej? Czy głośniki mają być używane głównie do odsłuchu muzyki czy seansów filmowych? Jaki charakter brzmienia jest pożądany? Należy też zastanowić się nad kwotą, która będzie przeznaczona na zakup kolumn.

Kolumny dwu- czy trzydrożne?

Kolumna podłogowa powinna obsługiwać pełen zakres pasma częstotliwości – tony wysokie, średnie i niskie. W przypadku kolumn dwudrożnych rejestry średnie i dolne są reprodukowane przez wspólny przetwornik, natomiast podział na poszczególne pasma występuje w głośnikach o budowie trójdrożnej. Drugie rozwiązanie jest zazwyczaj bardzo korzystne, gdyż zastosowanie osobnej membrany dla basu umożliwia jej maksymalne dostosowanie do najniższych częstotliwości. Przetwornik w modelach 3-drożnych, takich jak TAGA HARMONY CORAL F-80, posiada odpowiednio duże wychylenie i wytrzymałość materiałową. W modelach ze średniej półki cenowej o konstrukcji dwudrożnej, basy mogą brzmieć naprawdę dobrze, jeśli membrana posiada odpowiednio dużą średnicę. Rozwiązaniem pośrednim jest kolumna 2,5-drożna, zastosowana na przykład w kolumnie Melodika BL30. Wówczas dźwięk obsługują dwa rodzaje przetworników, ale głośnik średnioniskotonowy występuje podwójnie, co skutkuje lepszym efektem dźwiękowym.

Znaczenie rodzaju obudowy kolumny

Poza pracą przetworników, istotny wkład w finalne brzmienie ma również rodzaj obudowy kolumn podłogowych. Te same komponenty zainstalowane w obudowie zamkniętej dadzą inny dźwięk, niż w otwartej. Skąd wynika różnica?

Najpopularniejszym rodzajem obudowy jest bass reflex. Takie kolumny wyposażone są w co najmniej jeden tunel wentylacyjny. Przepuszcza on powietrze pompowane przez przetworniki oraz wprowadza własny rezonans, zależny od długości i średnicy tunelu. Dzięki bass reflex kolumna może odtwarzać niższe dźwięki przy zachowaniu tych samych rozmiarów. W tym momencie użytkownik powinien zastanowić się, czy będzie ustawiał kolumny bezpośrednio pod ścianą. Dolne rejestry głośników z tunelem rezonansowym dmuchającym do tyłu nie będą w tym przypadku brzmieć dobrze. Istnieje jednak wiele modeli dostosowanych do ograniczonych przestrzeni, gdzie port jest skierowany do przodu. Wśród przykładów można wymienić Melodika BL40 MK3 czy Jamo Studio S 807.

Producenci kolumn głośnikowych dbają o to, aby obudowa była obojętna akustycznie. Oznacza to, że jej konstrukcja powinna być na tyle ciężka i sztywna, aby maksymalnie zredukować niepożądane pogłosy i rezonanse. Niektóre obudowy są natomiast dobierane w taki sposób, aby wchodziły w kontrolowane drgania razem z przetwornikami. Obudowa zamknięta zapewnia najwierniejsza charakterystykę brzmienia, aczkolwiek wymaga dużej objętości kolumny – zazwyczaj jest mało praktyczna. Dostępne są również kolumny z bierną membraną, która kumuluje masę układu rezonansowego. W tym rozwiązaniu często jednak dolne rejestry tracą na szybkości ze względu na poruszanie się membrany w przeciw fazie do napędzanego woofera.

Pozostałe parametry decydujące o brzmieniu kolumny podłogowej

Modele kolumn podłogowych różnią się pod względem materiału wykorzystanego do produkcji membrany i z tego powodu przypisywane są im odmienne właściwości akustyczne. Membrany polipropylenowe i papierowe zazwyczaj generują dźwięk bardziej naturalny i ciepły, a metalowe są źródłem głębokiego brzmienia. Membrany kewlarowe i z włókien węglowych natomiast na ogół odpowiadają za dynamiczny dźwięk. Choć ta klasyfikacja nie zawsze się sprawdza, może być pomocna przy doborze sprzętu do konkretnych oczekiwań.

Wśród parametrów, na jakie powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru kolumny podłogowej, jest również jej skuteczność. Określa ona, jaki poziom natężenie dźwięku maksymalnie może osiągać sprzęt. Kolejną wartością jest impedancja kolumny, która jest kluczowa przy dopasowaniu sprzętu do wzmacniacza. Najbezpieczniejsze jest połączenie wyższej impedancji głośników ze wzmacniaczem o niższej rezystancji. Specyfikacja techniczna kolumn podaje też zakres obsługiwanych częstotliwości. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu do 20000 dB.

Jak klasują się ceny kolumn podłogowych?

Producenci oferują szeroki wachlarz rozwiązań. Nowoczesne technologie stosowane w kolumnach podłogowych pozwalają uzyskać doskonałą jakość brzmienia już przy niewielkich rozmiarach głośnika i za niewielkie pieniądze. Ciekawym rozwiązaniem do 1000 zł może być kolumna Magnat Tempus 77. Urządzenie pracuje w systemie 3-drożnym i wyposażone jest w parę wydajnych przetworników niskotonowych.

Średni zakres cenowy reprezentują Tonsil Maestro S. Takie rozwiązania są przystępne cenowo dla większości miłośników dobrego brzmienia, a jednocześnie zapewniają doskonały dźwięk w mieszkaniu.

Nie brakuje również kolumn klasy premium, takich jak Klipsch R-625FA. Tutaj, oprócz znakomitej jakości dźwięku, użytkownik może spodziewać się najwyższej klasy materiałów i prestiżowego designu, a także szeregu autorskich rozwiązań marki znacznie podnoszących komfort korzystania ze sprzętu.

Podsumowanie

Podczas wyboru kolumn podłogowych do mieszkania nie należy za wszelką wybierać sprzętu z najmocniejszymi parametrami. Jest bowiem jasne, że w ograniczonych przestrzeniach przetworniki powinny zostać starannie dobrane do akustyki pomieszczenia. Wtedy najprawdopodobniej okaże się, że potężne membrany nie będą najlepszym rozwiązaniem i mogą wręcz dawać skutek odwrotny od zamierzonego.